Region Apulia – Alberobello

Uwielbiamy jesienne lub zimowe krótkie wypady. Kilka dni we Włoszech pod koniec 2016 roku naładowało nas słońcem i energią na nadchodzącą szaro-burą jesień. Kulinarna wyprawa, bo właśnie włoskie jedzenie było naszym celem podróży do Bari i jej okolic. Samo Bari jest miastem przeciętnym, aczkolwiek region Apulia jest już całkiem przyjemny. Zdecydowanie w pamięci pozostanie nam przepiękne miasteczko Alberobello słynące z wyjątkowej architektury. W miasteczku znajduje się ok. 1300 charakterystycznych domków ze stożkowym dachem, zwanych trulli. Większość z nich stanowią sklepiki z rękodziełem ale możemy także natrafić na lokale w którym można zakupić lokalne produkty wyrabiane właśnie tej okolicy. Resztę domków stanowią restauracje czy kawiarnie. Skąd taki a nie inny rodzaj stożkowych, kamiennych dachów? Legendę wraz z odpowiedzią znajdziecie w tekście 😉
Długość pobytu – 4 dni / Okres – 6- 9 listopada 2016 / Bilety – WizzAir – 160 zł w dwie strony / Nocleg – Airbnb

Nasza Fotorelacja w pigułce:

Na portalach możemy znaleźć całkiem nowo reklamowany kierunek. Apulia, bo o nim mowa to region w południowej części Włoch.
Oferowane bardzo tanie loty do miasta Bari kuszą. Spokojnie można takowe zdobyć poniżej 200 zł w dwie strony.
W naszej skromnej opinii samo miasto Bari nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Starówka – ok jest całkiem przyjemna, ale reszta miasta – raczej smutna. Widać poprzemysłową historię, a w wielu miejscach jest po prostu brudno.

Czy jednak odradzamy Apulię? Zdecydowanie nie. Gdy już opuścimy Bari i wyjedziemy na południowo-włoską wieś wiele się zmienia. Region słynie przede wszystkim z Trulli – kamiennych domków. Znajdziemy je w wielu miasteczkach i trzeba przyznać, że nadają oryginalności temu regionowi.
Najbardziej znaną miejscowością jest Alberobello, gdzie domków takowych jest ponad 1000. Całe miasteczko wygląda tak oryginalnie i unikalnie, że nie chce się kończyć spaceru wieloma małymi i krętymi uliczkami.

Charakterystyczne stożkowe daszki, budowane od wieków przez tutejszych chłopów mają ciekawą legendę: podobno miały wyglądać na nietrwałe i tymczasowe. Tym sposobem chciano obejść podatki nałożone na NOWE domy przez króla Neapolu. Tłumacząc, że to tylko tymczasowe chłopi omijali płacenie podatków. Wiele domków stoi do dziś 😉
W rzeczywistości domki budowane bez zaprawy i elementów podporowych okazały się super trwałymi konstrukcjami.

Dzięki grubym ścianom i małym oknom zapewniają świetną równowagę termiczną wewnątrz. Latem przyjemny chłód – zimą trzymanie ciepła.

Skąd dziwne malowidła na dachach? Symbole te są znakami ezoterycznymi mającymi przynosić ludności pomyślność.

Miasteczko nie jest duże, pół dnia z pewnością wystarczy by przejść wszystkie zakamarki.

Tutaj jedna z najprzyjemniejszych miejsc w Bari – miejska plaża. W listopadzie możemy spodziewać się tu około 15-18 stopni w ciągu dnia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s