10 przykazań świadomego turysty

Zaczniemy od tego, że pewną świadomość i umiejętność odpowiedzialnego podróżowania zyskuje się z czasem i doświadczeniem. Gdy my zaczynaliśmy podróżować ponad 10 lat temu ogólna świadomość turysty była znacznie mniejsza niż dziś.  Na szczęście mocny przekaz i potęga Internetu robi swoje. Tak czy inaczej nadal jest dużo do zrobienia w tej kwestii.

Z początku, chyba jak każdy wyjeżdżaliśmy po to by chłonąć jak najwięcej dla siebie. Byliśmy skupieni na poznawaniu kultur, smakowaniu nowości czy po prostu przeżywaniu przygód. Z czasem podczas naszych wyjazdów, przyglądaniu się miejscom które odwiedziliśmy, poznawaniu lokalnej ludności na naszym szlaku…nabieraliśmy pewnych przekonań i rodziła się świadomość. Zaczęliśmy dostrzegać, że jeśli wjeżdżasz na czyjeś terytorium, to miłym będzie pomyśleć też o….gospodarzu. Może nim być każda lokalna osoba podczas podróży. Przewodnik, kierowca, kucharka, policjant czy zwyczajnie człowiek, którego mijamy na chodniku. Ci ‚zwykli przechodnie’ których spotykamy na ulicy często z zaciekawieniem się nam przypatrują. Raz ukradkiem, raz wyraźnie i jawnie. Okażmy im szacunek. Nie dlatego, że tak trzeba. Bo fakt – nie trzeba. Ale miło by było. Tak czysto po ludzku i z sympatii. A jeśli uda się to Wam na wyjeździe….to i po powrocie do domu będzie jakoś tak łatwiej, przyjemniej 🙂

Przy okazji postanowiliśmy stworzyć 10 PRZYKAZAŃ ŚWIADOMEGO TURYSTY.
Dla jednych będzie to przypomnienie, dla innych kolejna lekcja, a być może dla części wstęp do uświadomienia sobie, gdzie popełniamy błędy podczas podróżowania.

 1. Nocuj i jedz u lokalsów Podczas podróży staraj się nocować w miejscach, gdzie właścicielami są mieszkańcy regionu i jeść w małych rodzinnych restauracjach. Dlaczego? Naszym zdaniem pozostawienie pieniędzy (które i tak przeznaczysz na te czynności) u lokalnej rodziny jest o wiele lepszym rozwiązaniem, niż wydanie tej kwoty w kurortach, bądź luksusowych restauracjach, których właścicielom pieniędzy nie brakuje.               

  1

 2. Unikaj miejsc, w których cierpią zwierzęta.
  Obcowanie z regionalnymi zwierzętami stanowi ważny element każdej podróży. Należy jednak podejść do tego mądrze. Przed wyjazdem znajdź godne zaufania miejsce – takie, którego pracownicy dbają o swoje zwierzęta i nie narażają ich zdrowia bądź życia. Przejażdżka na słoniu? Daruj sobie…Każdy z nas ma na sumieniu tego typu błędy. My też w przeszłości je popełnialiśmy. Najważniejsze byśmy tych błędów już nie popełniali oraz edukowali osoby w swoim otoczeniu. Unikajcie też miejsc, oferujących wykonanie zdjęcia z dzikim zwierzęciem. Najczęstszymi przykładami są słonie i tygrysy azjatyckie oraz węże.
 3. Nie targuj się zbyt mocno. 
  Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez europejskich i amerykańskich podróżnych jest nadgorliwe targowanie się o ceny u lokalnych sprzedawców. Czym innym jest wynegocjowanie lepszej ceny za nocleg w tak bogatym kraju jak chociażby Norwegia, a czym innym proszenie o obniżenie ceny (już i tak taniej) kiści bananów na biedniejszych Filipinach. Zawsze pamiętaj, że dla Ciebie 5 zł to mała kwota, a dla osoby z biedniejszego kraju bywa, że i fortuna. Oczywiście – w niektórych krajach (np. tych na Bliskim Wschodzie) aż wypada się targować, ponieważ jest to część tradycji i wymaga tego dobre wychowanie. Nie należy jednak przesadzać i drastycznie schodzić z ceny, jedynie dla własnej satysfakcji.OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 4. Mądrze wybieraj pamiątki, które chcesz kupić
  Wyedukowany turysta pamięta, że nie powinien kupować pamiątek wykonanych z kości słoniowej czy skóry aligatora. Zwierzęta te to jednak zaledwie dwa z ponad 30 000 gatunków zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem z powodu nielegalnego handlu. Świadomy podróżnik wie co może kupować, a czego nie powinien. Przykładowo będąc na Karaibach unikaj pamiątek wykonanych z zasuszonych skrzydeł motyli czy rafy koralowej, w Meksyku „łapaczy snów” z piórami drapieżnych ptaków, a w Azji Płd-wsch pamiątek wykonanych ze skorup żółwi lub  skór jaszczurek. Dodajmy fakt, że wiele z tych rzeczy jest po prostu nielegalne.OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 5. Rozważnie dawaj prezenty.
  Czasem podczas podróży do krajów, gdzie panuje bieda chcemy umilić czas miejscowym dzieciakom. Najgorszym z możliwych jest dawanie im pieniędzy. Kiedyś w Kambodży ogromnym problemem były żebrzące dzieci. Każdy grosz, który im przekazano wędrował do rodziców i niejednokrotnie przeznaczany był na alkohol. Dzieci nie tylko nic z tego nie miały, ale wręcz uczono rodziców i dzieci, że nie warto iść do szkoły, potęgując przez to różne patologie. Rząd kraju w pewnym momencie bardzo z tym walczył i dziś widać efekty. Poprawa sytuacji najmłodszych oraz wzrost odsetku dzieci w szkołach. Kolejnym błędem jest dawanie słodyczy. Nie tylko nie jest to zdrowe dla zębów, a opieka dentystyczna najczęściej w ogóle nie istnieje. Nie zaspokaja też głodu. Zdecydowanie lepiej kupić długopisy, kredki czy zeszyty. W szkołach bardzo często brakuje podstawowych przedmiotów. Niezłym pomysłem będą też proste zakupy żywieniowe: owoce, ryż czy warzywa.4
 6. Kupuj na targach
  W wielu kulturach targ to świętość. To na nim toczy się całe życie mieszkańców, dlatego właśnie tam najłatwiej poznać ich życie codzienne. Bez znaczenia gdzie jesteś – kupując na targach, nie tylko poznasz prawdziwą kuchnię danego kraju, ale i wspomożesz lokalną społeczność.OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 7. Okazuj szacunek poprzez strój.
  Pamiętajmy, że w niektórych miejscach odpowiedni stój nie jest dyktowany tylko przez zwyczaje, ale po prostu zakazane. Oczywiście najłatwiejszy przykład to kraje arabskie. Wchodzenie do miejsc świętych w nieodpowiednim ubraniu może przysporzyć nam kłopotów. Dodatkowo pamiętajmy, że czasem  niewłaściwy ubiór może być źle odbierany, prowokujący bądź po prostu powodować niekomfortowe sytuacje dla miejscowych. Szanuj tradycję i staraj się poznać miejscowe obyczaje przed wyjazdem.3
 8. Nie kombinuj w prostacki sposób.
  Myślisz jak zrobić, oby tylko za to nie zapłacić za bilet wstępu? Jak ominąć kolejkę? Jak wbić się za darmo, albo zmniejszyć rachunek w restauracji bądź za nocleg?

  Sami podróżujemy budżetowo i rozumiemy, że czasem schodzi się z kosztów. Natomiast zachowajmy umiar w oszczędzaniu i nie przekraczajmy najprościej mówiąc zasad dobrego wychowania.

 9.  Nie śmieć i nie wychodź poza miejsca do tego wyznaczone.
  Nie śmiećmy. Nie wiemy czy trzeba cokolwiek więcej tu pisać. Zabieramy ze sobą wszystko co przynieśliśmy, papierki, butelki czy ulotki. Nie bójmy się też zwrócić uwagi gdy widzimy, że śmiecą inni. Chcesz zrobić sobie super zdjęcie więc by być bliżej przeskoczysz linki odgradzające coś wyjątkowego? Nie schodź z wyznaczonych tras, nie zrywaj (nawet niechronionych) kwiatów, nie depcz mchu… Pamiętaj, że będąc w lesie czy dżungli jesteś jedynie gościem tysiąca żyjących tam zwierząt i roślin. 
 10. Pamiętaj, że jesteś gościem i nie wymagaj by traktowano Cię jak miejscowego.
  Jeżdżąc do jakiegoś kraju, staraj się poznać różnice kulturowe, zasady, by móc się do nich po przyjeździe stosować jeśli jest to potrzebne bądź zwyczajnie mile widziane. Nie podchodź i nie rób zdjęć jeśli ktoś nie chce. Jeśli już musisz zapytaj – często osoba nie tylko się zgodzi, a i szczerze uśmiechnie do aparatu. 

  OLYMPUS DIGITAL CAMERAPrzede wszystkim nie rób drugiej osobie tego, co sam uznajesz za przekraczanie strefy własnego komfortu.Jesteś gościem. Często mającym inne zwyczaje, pochodzącym z innej części świata, wyglądającym odmiennie. Nie wymagaj by traktowano Cię jak miejscowego. Rozmawiaj, pokonuj bariery, ale i zachowaj rozsądek.

 

Zgadzacie się z tym dekalogiem?

A może dodalibyście do tej listy jakieś dodatkowe punkty?

Dajcie znać!

 

Świadome podróżowanie to także idea, która przyświeca organizacji, o której być może słyszeliście – Klub podróżników SOLIŚCI.  W tym roku ruszyła kampania, która założyła bardzo ambitne cele. Akcję tą wspieramy i jej patronujemy.

Chcemy uratować 150 tysięcy pszczół dzięki budowie uli, posadzić 15 tysięcy drzew, czyli las o powierzchni 21 boisk piłkarskich i wysłać 72 paczki pomocowe z produktami pierwszej potrzeby do krajów dotkniętych ubóstwem i klęskami żywiołowymi.

Najpiękniejsze jest to, że każdy z nas może im w tym pomóc i każdy może stać się członkiem takiego Stowarzyszenia. Co więcej jeśli dołączysz możesz decydować np. o tym gdzie paczki pomocowe zostaną wysłane, albo wziąć udział w sadzeniu drzew. Aby być członkiem opłaca się roczne składki: można wybrać podstawową już za 10 zł, ale także wyższą za 89 zł lub max 289 zł za cały rok. Już najniższa składka oznacza wsparcie, a wyższe dodatkowo zapewnią Wam dostęp do wielu zniżek (na sprzęt górski i trekkingowy w Skalnik.pl,  na bilety do kina, tańsze paliwo, a także na produkty National Geographic).

Musimy dodać, że w tym przypadku macie całkowitą pewność, że 100% zebranej kwoty trafia na wyznaczone wyżej cele charytatywne! Twórzmy razem klub, pomagajmy i szerzmy dobro!

Dowiedz się więcej o tej akcji:
Solisci.pl

 

 

2 uwagi do wpisu “10 przykazań świadomego turysty

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s