Angkor Wat + informacje praktyczne

Angkor Wat – Jedna z najważniejszych, największych i najbardziej znanych świątyń na świecie. Narodowy symbol Kambodży. Jej wizerunek napotkamy np. na banknotach oraz fladze tego kraju. Zbudowana w XII wieku stoi do dziś genialnie zachowana. Miejsce to  polecane jest przez National Geographic jako TOP 10 miejsc do zobaczenia na całym świecie.

Informacje Praktyczne:
// BILETY
3 rodzaje biletów – 1, 3 i 7 dniowe. Odpowiednio 38, 60 i 72 dolarów USD.
// JAK SIĘ PORUSZAĆ
Na piechotę zwiedzać się nie da (zbyt duży obszar) więc do wyboru są rower, skuter (wjazd na teren mają tylko elektryczne, ale nie ma problemy, żeby takowy wynająć) lub tuktuk z kierowcą (ewentualnie wycieczka busem, ale tutaj tego nie poruszamy). My polecamy skuter – 10 dolarów za dobę.
// JAK ZWIEDZAĆ
Chyba najważniejsze info wg nas by czuć satysfakcję ze zwiedzania. Generalnie polecamy minimum 3 dniowy bilet. Praktycznie każdego dnia w Angkor jest mnóstwo turystów. 80-90% z nich to wycieczki zorganizowane. Każda ma bardzo zbliżony plan zwiedzania. Wschód słońca – zwiedzanie Angkor Wat – Angkor Thom później w zależności 1-2 inne świątynie, zazwyczaj Ta Prohm (tam gdzie kręcono Tomb Rider’a) – zachód słońca. Wystarczy iść pod prąd temu plany by cieszyć się zwiedzaniem bez tłumów, często udawało się nam być wręcz osamotnionym. Nasza propozycja rozkładu godzin zwiedzania świątyń: Wschód słońca – ok. 6 (wtedy większość zaspanych turystów już odjechała – świątynia zostaje dla nas) – Angkor Thom (z samego rana pusta, gdyż wszyscy zostali zwiedzać Angkor Wat) – Ta Prohm – również polecamy w miarę wcześnie, w środku dnia najlepiej zwiedzać każdą inną mniejszą świątynie – Angkor Wat idealnie zostawić na sam koniec dnia, popołudniami świątynia zostaje praktycznie tylko dla nas. Nie ma znaczenia czy idziecie na 1,3 czy 7 dni. Po prostu trzymajcie się tych pór dnia, a w wolnych porach dnia wybierzcie mniej znane świątynie w innych częściach, gdzie zazwyczaj mało ludzi.
// ŻYWNOŚĆ
Na miejscu w wielu miejscach możemy kupić zimne napoje i jedzenie,
// PRZEWODNIK
Wynajęcie przewodnika to dość droga sprawa. Tour po 3 świątyniach to koszt – 40 dolarów, ale do tego dochodzi koszt tuktuka – 15 dolarów. Chyba, że mamy własny skuter wtedy nie musimy płacić za podwózkę na miejscu. Czego nie opisują oficjalnie, nie trzeba kupować całego pakietu 3 świątyni. Można wybrać sobie np. jedną bądź dwie (za Angkor Wat 15 dolarów, inne 10 dolarów). Ceny z trudem, ale do negocjacji.
// WSCHÓD SŁOŃCA
Jedną z najpopularniejszych aktywności jest przyjechanie na wschód słońca. Przyjeżdża się wtedy na ok. 5-5.30. W naszej opinii nie warto, aż tak wcześnie. Ok. 5.45 się rozjaśnia i w tym momencie znajduje się tam nawet kilka tysięcy osób. Dużo lepiej przyjechać na 6.15-6.30 – wtedy tak na prawdę jest najlepszy moment. Słońce zaczyna wschodzić nad Angkor Wat, a większość ludzi, która przyszła na wschód, nie doczekała głównego momentu i zrobiło się o 90% luźniej.
// STRÓJ
W kilku miejscach koniecznym jest posiadanie stroju zakrywającego kolana oraz ramiona – tak więc pamiętajcie, by ubrać się stosownie mimo upału
/ / NOCLEG 
 hotel Antique Palm Hotel w Siem Reap – 55 zł/pokój  2os/noc

Nasza Fotorelacja w pigułce:

B_0177
Angkor to nazwa regionu dzisiejszej Kambodży. Jego ruiny znajdują się w pobliżu dzisiejszego miasta Siem Reap, które wpisane są na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Angkor pełniło funkcje siedziby władców dawnego imperium Khmerów.
B_0213
Angkor jest ogromnym kompleksem miejskim, w którego skład wchodzą ruiny miast, świątyń i pałaców. Jego powierzchnia obejmuje ok. 1000 km2. Jest najlepiej zachowanym archeologicznym kompleksem miejskim. Angkor uważane jest za Święte Miasto.
B_0308
Największą i najlepiej zachowaną światynią komplesu Angkor, jest Angkor Wat. Budynek ten pełnił fukcje światyni miejskiej, która została zbudowana przez Surjawarmana II.
B_0578
Pochodzenie nazwy jest wręcz oczywiste, słowo Angkor oznacza „Miasto”, Wat  zaś świątynię.

B_0613

B_0351 copy
W okresie budowy budowli w Kambodży wyznawano hinduizm, dlatego pierwotnie świątynia została poświęcona hinduistycznemu bogu Wisznu. Obecnie uznana jest za największą hinduiuistyczną świątynie na świecie.
B_0633 copy
Świątynie broni 190 metrowej długości fosa oraz mury 4,5 metrowej wysokości. W jej centrum znajduje się główna świątynia, której charakterystycznym elementem jest pięć wież w kształcie kwiatów lotosu. Największa wznosi się na wysokość 65 metrów.
B_0357
Wejścia przed bramą główną światyni strzegą węże Muczalinda – buddyjski symbol ochrony i bezpieczeństwa.
B_0372 copy
W XIII wieku w Kambodży zaczał dominować buddyzm. Wtedy też  świątynia hindiuistyczna przekształcona została w świątynie buddystyczną.

B_0492 copy

B_0432

B_0374
Zbudowanie całej świątyni zajęło 37 lat i pracowało przy niej 55 tyś. osób.

B_0381 copy

B_0385 copy

B_0377 copy
Jednym z ważniejszych punktów świątyni jest 900 metrowy arras. Płaskorzeźba precyzyjnie odzwierciedla realistyczne sceny z hinduistycznych eposów.

B_0402 copy

B_0412 copy
Całość ścian i filarów świątyni pokryta jest płaskorzeźbami Apsary. Apsara jest wodną indyjską nimfą.

B_0421

B_0431 copy
Wnętrze światyni stanowi zacisze do kontemplacji i odpoczyneku od panującej na zewnątrz temperatury.
B_0433 copy
Na drugim pietrze świątyni znajduje się „środek świata” czyli centrum całej świątyni. Tam znadują sie 4 baseny symbolizujace cztery rzywioły.

B_0446 copy

B_0461 copy
Podczas zwiedzania można poświecić chwilkę na małą modlitwę i złożyć datki dla młodych mnichów dbających o świątynie.

B_0481 copy

C_0728 copy
Najważniejszym i jedynym w całości zachowanym pomnikiem we wnętrzu świątyni jest posąg Wisznu. Wisznu wraz z Brahmą i Śiwą tworzy Trimurti. W hinduizmie każdy z nich ma określoną rolę w istnieniu wszechświata.
B_0528 copy
Świątynie dzieli się na 3 poziomy (piętra). 1 – miejsce do nauki dla mnichów, 2 przeznaczony był do modlitwy, 3 przeznaczony tylko dla króla, rodziny królewskiej i najwyższych rangą kapłanów.

B_0534 copy

C_0739 copy
Ostatnim etapem zwiedzania świątyni Angkor Wat jest wejście na najwyższą z wież, która wznosi sie na wysokość 65 metrów. Wieża ta stanowiła najważniejszm miejscem modlitwy, można wejsc do niej tylko w pełnym okryciu ciała.

B_0567 copy

C_0335 copy

C_0327 copy
Wschód słońca w Angkor Wat jest jednym z głównych punktów podczas odwiedzin. Uznaje się go też za jedno z bardziej przereklamowanych punktów. Faktycznie tłum początkowo może drażnić.
C_0302 copy
Wystarczy jednak przyjść troszkę później niż wszyscy. Poleca się godzinę ok 5.30. Wystarczy przyjść ok 6.30, większości ludzi już nie będzie, a wschód będzie trwał w pełni.
C_0124 copy
Moment na tyle magiczny, że warto się poświęcić i wstać rano. A i zgodnie z naszą wskazówką nie będzie problemu tłumu turystów zaburzających ten urokliwy moment. Wtedy też jest moment na zrobienie najlepszych zdjęć

B_0648 copy

B_0658 copy

B_0970 copy
Podczas wizyty możemy natknąć się na słonie. Sprowadzone by wprowadzać leniwych turystów na jeden ze szczytów. Komentarz z naszej strony zbędny….szkoda zwierząt
B_0672
Następnym etapem zwiedzania jest Miasto Angkor Thom. Miasto ma plan kwadratu otoczony fosą.
B_0707 copy
Do miasta prowadzą cztery głowne kamienne bramy, które przedstawiają twarze buddy siekorwane we wszystkie kierunki świata.

B_0665 copy

B_0961
Na terenie kompleksu Angkor Thom w wielu miejscach możemy napotkać też makaki. Te tutaj są na tyle oswojone, że można spokojnie karmić je z ręki…aczkolwiek trzeba pamiętać, że małpy te mogą też mocno ugryźć czy ukraść nam torbę

D_0012 copy

D_0146
Oprócz Angkor Wat, drugą również znaną i fascynującą swiątynią jest świątynia Bayon.

B_0720 copy

D_0020 copy

D_0055 copy
Bayon stała się wyjątkowa jak na swój okres budowy (1181-1219). Świątynia ta jako jedyna zbudowana została na planie okręgu i stanowi otwartą kolumnadę. Co typowym na ten okres było otaczanie swiątyni murem.

B_0720

B_0725 copy
We wspaniałym wnętrzu swiątyni znajdziemy aż 216 twarzy buddy, które śledzą wzokiem każdego zwiedzającego.
B_0805 copy
Twarze buddy skierowane są w cztery kierunki świata, co daje poczucie bycie obserowawnym na każdym kroku.
B_0758 copy
Najlepszym momentem na zwiedzania Bayon jest poranek. Blask wschodzącego światła sprawiają, że kaminne twarze nabieraja niesamowitego wyrazu.
B_0766 copy
Jest to z pewnością jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w całym kompleksie świątyń.

B_0920 copy

B_0796 copy

B_0851 copy
Centralna świątynia otoczona jest kwadratową galerią, która przedstawia historyczne zapiski, opowieści Khmerów.

B_0889 copy

B_0860 copy
Trzeba przyznać, że posagi podczas zwiedzania spoglądają na ciebie z tajemniczym uśmiechem.

D_0027 copy

D_0049 copy
Między takimi rzeźbami i przenikającym wszędzie światłem można poczuć magie i wyjątkowość tego miejsca.
D_0044 copy
Warto zatrzymać się na chwilkę i poczuć piękno przenikające przez świątynie.

D_0034 copy

D_0059

D_0150 copy

D_0064 copy
W samym kompleksie Angkor Thom oprócz głównej świątyni w zasięgu wzroku znajdują sie także inne ciekawe obiekty.

D_0070 copy

D_0074 copy
Jednym z nich otoczonym przez dżungle jest sanktuarium Baphuas.
D_0083 copy
Do głównego budynku Baphuan prowadzi ogromny taras, który z obu stron otoczony jest stawami. Bo obu stronach tarasu znajdują się dwie budowle, które nazywane są bibliotekami.

D_0088 copy

D_0107 copy
Tyłem samej światyni stanowi zrekonstruowany leżący posąg Buddy, który mierzy ok. 40 metrów długości.
D_0100 copy
Niestety posąg ten w XVI w. posłużył mnichom jako materiał budowlany.

D_0111 copy

C_0647 copy
Baphuan została w pełni zrekonstruowana. Otworzono ją dla zwiedzających dopiero w 2011 r. Jak patrzy sie na taki ogromny budynek ciężko uwierzyć, że przez te wszystkie lata była tylko wielką stertą kamiennych bloków. Zrekonstruowanie jej było wieloletnią łamigłowką.

C_0653

C_0683 copy

C_0672

C_0694 copy
Po całym kompleksie Angkor poruszaliśmy się wynajętym Electric Bike, który umożliwiał nam dotarcie do najbardziej ukrytych świątyń.
C_0725 copy
Jedną z nich bylą malutka, niestety zniszczona światynia Ta Nei.

C_0700

C_0704
Ukryta pośród tropikalnego lasu, z dala od głównej drogi zdobyła cechę zapomnianej i mało odwiedzanej światyni. Dla nas miejsce idealne, z daleka od reszty tłumów.
C_0349 copy
Naszym chyba najbardziej poszukiwanym miejscem była owiana legendą świątynia Ta Prohm.
C_0350
Droga do samej świątyni prowadziła przez gęsty las. Co już na wstępie nadawało jej charakteru prawdziwie egzotycznego miejsca.

C_0364 copy

C_0351 copy
Świątynia ta jest prawdziwym przykładem walki człowieka z naturą.

C_0360 copy

C_0372 copy
Dżungla zrobiła swoje, ogromne drzewa porastające i wdzierajace sie do wnętrza budynków spowodowały, iż Ta Prohm popadła w ruine.
C_0367 copy
Na całym obszarze znajdują się miejsca wyłączone z możliwości zwiedzania ze wględu na zagrożenie zawaleniem.

C_0368 copy

C_0486 copy
Pomimo zniszczeń spowodowanych natura, porośniete drzewce nadają temu miejscu oryginalości i wyjątkowości. Z pewnością jest to jedyne miejsce w swoim rodzaju.
C_0381 copy
Cała świątynia wzmocniona jest wspornikami aby zabezpieczyć ją przed następnymi zniszczeniami spowodowanymi naciskiem drzew na konstrukcje.

C_0541 copy

C_0431 copy

C_0582 copy
Budowle porośnięte korzeniami, tworzące sieć korytarzy nadające temu miejscu charakter  filmowego scenariusza.

C_0551 copy

C_0605 copy
Dlatego świątynia Ta Prohm stała się idealnym miejsce do nakręcenia scen filmu Tomb Raider.

C_0562

C_0527 copy
Ciekawostką jaką dowiedzieliśmy się na miejscu jest to, że sama Angelina Jolie po zakończeniu scen do Tom Raidera przekazała władzą Kambodży milony dolarów na rzecz odbudowy całego kompleksu Angkor.

C_0538 copy

C_0393 copy
Niestety wiekszość z drzew nie można usunąc bez uszczerbku samej budowli lub co najgorsze usuniecie ich groziło by ich zawaleniem.
C_0516 copy
Dzięki właśnie braku możliwości wycięcie tych wszystkich pięknych drzew, nadal światynia ta jest miejscem w naszym odczuciu prawdziwym i zdecydowanie wyjątkowym.
C_0399
To był napewno największy konar drzewa jaki widzieliśmy.

C_0627 copy

D_0159 copy
Pomimo, iż Angkor jest w rankingach najbardziej przereklamowanych i najbardziej obleganych miejsc na świecie, my zdecydowanie polecamy to miejsce. Wiemy że czasem ilość turystów może zniechęcić i zepsuć chwile zwiedzania w danym miejscu.
D_0154 copy
Ale istnieją sposoby, aby nawet takie miejsca jak Angkor zwiedzić bez przeszkód, tłumów i zbędnych komplikacji. My jesteśmy tego przykładem. Angkor było naszym marzeniem i w żaden sposób nas nierozczarował. Uważamy, że jest miejscem, które każdy chociaż raz musi odwiedzić. Zaliczamy go do kategorii – MUST SEE 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s